ROKKANTSÁGI JÁRADÉK

Adatforrás: KézenFogva Alapítvány és partnerei, Utolsó frissítés: 2025. jan. 31., 11:35

Jogszabály: a rokkantsági járadékról szóló 83/1987. évi (XII. 27.) MT rendelet

Rokkantsági járadékra jogosult az a 18. életévét betöltött személy, akinek a 25. életéve betöltése előtt keletkezett egészségkárosodása legalább 70 százalékos mértékű, nyugellátásban, baleseti nyugellátásban vagy megváltozott munkaképességű személyek ellátásában nem részesül.
A rokkantsági járadék havi összege 2025. január 1-jétől 60 715 forint.

Az ALAPVETŐ FELTÉTEL a legalább 70 százalékos mértékű egészségkárosodás, amely az igénylő 25 éves korának betöltését megelőzően keletkezett, már akkor legalább 70 százalékos mértékű volt, és azóta folyamatosan fennáll

Sem a szociális rászorultság, sem a szolgálati idő nem feltételei az ellátásnak. Nem akadály az sem, ha az igénylő fogyatékossági támogatásban vagy családi pótlékban részesül, a rokkantsági járadék ezekkel együtt is igénybe vehetők.

A rokkantsági járadékos személy kereső foglalkozást folytathat.

Kapcsolódó ellátások, kedvezmények:
   - egészségügyi ellátás járulékfizetési kötelezettség nélkül,
   - közgyógyellátás alanyi jogon, a szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény, a 49-53. §-a szerint,
   - kedvezményes utazás a közforgalmú járműveken a 38/2024. (II. 29.) Korm. rendelet szerint,
   - adókedvezmény: családi kedvezmény, valamint személyi kedvezmény a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény, a 29/A. § és 29/E. § szerint.

Igénybenyújtás
A rokkantsági járadék megállapításával kapcsolatos hatósági ügyekben a lakóhely szerint illetékes általános hatáskörű nyugdíjbiztosítási szerv – a vármegyei/fővárosi kormányhivatal – jár el.
A támogatás megállapítása iránti kérelmet az e célra rendszeresített nyomtatványon vagy az annak megfelelő tartalommal rendelkező elektronikus űrlapon kell benyújtani
    - elektronikusan, vagy
    - személyesen a lakóhely szerint illetékes vármegyei (fővárosi) kormányhivatal nyugdíjbiztosítási ügyfélszolgálatán vagy a kormányablaknál, vagy
    - postai úton az illetékes kormányhivatalnak címezve. Postacím egységesen: 1916 Budapest
A nyomtatvány beszerezhető az igénybenyújtás helyén, letölthető a Magyar Államkincstár honlapján fellelhető nyomtatványtárból az alábbi linken:
https://e-ugyintezes.onyf.hu/PDF/K04.pdf?rnd=0.8471450294073515
Ha a kérelmet a jogosult gondnoka vagy meghatalmazottja terjeszti elő, ezt a minőségét a kérelemhez csatolt okirattal igazolnia kell.

Jogorvoslat
Fellebbezési lehetőség nincs, de a véglegessé vált döntés ellen a kormányhivatal által hozott határozat közlésétől számított harminc napon belül közigazgatási per indítható.

 

 

Az információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik a jogszabályt!

További információért és a részletekért forduljon a hivatalos szervekhez!