Kedvezmények családok részére - összevont adóalapot csökkentő CSALÁDI KEDVEZMÉNY
CSALÁDI KEDVEZMÉNY
Adatforrás: KézenFogva Alapítvány és partnerei, Utolsó frissítés: 2020. júl. 17., 09:03
A CSALÁDI KEDVEZMÉNY AZ AZT ÉRVÉNYESÍTŐ MAGÁNSZEMÉLY ÖSSZEVONT ADÓALAPJÁT CSÖKKENTI.
MÉRTÉKE AZ ELTARTOTTAK SZÁMÁTÓL FÜGG, ÉS AZ ALÁBBIAK SZERINT VEHETŐ IGÉNYBE KEDVEZMÉNYEZETT ELTARTOTTANKÉNT ÉS JOGOSULTSÁGI HÓNAPONKÉNT :
- egy eltartott esetén 66 670 forint,
- kettő eltartott esetén 2019-ben és az azt követő években 133 330 forint;
- három és minden további eltartott esetén 220 000 forint
A CSALÁDI KEDVEZMÉNY ÉRVÉNYESÍTÉSÉRE JOGOSULT:
- AZ A MAGÁNSZEMÉLY – aki a családok támogatásáról szóló törvény szerinti gyermekre tekintettel – családi pótlékra jogosult, továbbá A JOGOSULTTAL KÖZÖS HÁZTARTÁSBAN ÉLŐ, a fentiek szerint CSALÁDI PÓTLÉKRA NEM JOGOSULT HÁZASTÁRSA,
- A VÁRANDÓS NŐ ÉS a vele közös háztartásban élő HÁZASTÁRSA,
- A CSALÁDI PÓTLÉKRA SAJÁT JOGÁN JOGOSULT GYERMEK (személy),
- ROKKANTSÁGI JÁRADÉKBAN RÉSZESÜLŐ MAGÁNSZEMÉLY
A 3)-4) pont szerinti esetben az ott említett jogosult és a vele közös háztartásban élő hozzátartozói – ideértve a gyermek szüleinek hozzátartozóit is – közül egy, a döntésük szerinti személy, minősül jogosultnak.
Az információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik a jogszabályt!
További információért, és a részletekért forduljon a hivatalos szervekhez!
A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. Törvény 29/A. §-a, 29/B. §-a szabályozza az ellátást.
A CSALÁDI KEDVEZMÉNY ÉRVÉNYESÍTÉSÉRE JOGOSULT:
- AZ A MAGÁNSZEMÉLY – aki a családok támogatásáról szóló törvény szerint gyermekre tekintettel – családi pótlékra jogosult, továbbá A JOGOSULTTAL KÖZÖS HÁZTARTÁSBAN ÉLŐ, a fentiek szerint CSALÁDI PÓTLÉKRA NEM JOGOSULT HÁZASTÁRSA,
- A VÁRANDÓS NŐ ÉS a vele közös háztartásban élő HÁZASTÁRSA,
- A CSALÁDI PÓTLÉKRA SAJÁT JOGÁN JOGOSULT GYERMEK (személy),
- ROKKANTSÁGI JÁRADÉKBAN RÉSZESÜLŐ MAGÁNSZEMÉLY
A 3)-4) pont szerinti esetben az ott említett jogosult és a vele közös háztartásban élő hozzátartozói – ideértve a gyermek szüleinek hozzátartozóit is – közül egy, a döntésük szerinti személy, minősül jogosultnak.
A CSALÁDI KEDVEZMÉNY IGÉNYBEVÉTELÉRE VONATKOZÓ RENDELKEZÉSEK:
- A családi kedvezményt a jogosult arra a hónapra tekintettel veheti igénybe, mely számára jogosultsági hónapnak minősül.
- A családi kedvezmény ugyanazon kedvezményezett eltartott után egyszeresen vehető igénybe.
- Ha az adott jogosultsági hónap után járó családi kedvezményre egy magánszemély jogosult, az őt megillető családi kedvezményt adóbevallásban megoszthatja a vele közös háztartásban élő, jogosultnak nem minősülő házastársával, élettársával, ideértve azt az esetet is, ha a családi kedvezményt a jogosult egyáltalán nem tudja érvényesíteni.
- Azon jogosultsági hónapokra eső családi kedvezményre, amelyre vonatkozóan a jogosult vagy házastársa, élettársa a gyermeket nevelő egyedülálló családi pótlékát igénybe veszi, a megosztás nem alkalmazható.
- Ha jogerős bírósági döntés, egyezség, közös nyilatkozat alapján a szülők egyenlő időszakokban felváltva gondozzák gyermeküket, és ezért a családi pótlékra 50-50 százalékos arányban mindkét szülő jogosult, a gyermek mindkét szülő – valamint a szülő házastársa – vonatkozásában kedvezményezett eltartottnak minősül. ebben az esetben a szülő (házastársa) a családi kedvezmény 50 százalékának érvényesítésére jogosult.
- A gyermeket felváltva gondozó szülők a családi kedvezmény közös érvényesítésére egymás között nem jogosultak.
- Több jogosult esetén az adott jogosultsági hónap után járó családi kedvezményt a jogosultak közösen is igénybe vehetik.
- Több jogosult vagy a kedvezmény megosztása esetén az igénybevétel feltétele az érintett magánszemélyek adóbevallásban közösen tett, egymás adóazonosító jelét is feltüntető – nyilatkozata, amely tartalmazza, hogy a kedvezményt melyikük veszi igénybe, illetve, közös igénybevételére, megosztására vonatkozó döntésüket.
FONTOS: JELEN KEDVEZMÉNY SZEMPONTJÁBÓL NEM MINŐSÜLNEK EGYEDÜLÁLLÓNAK AZOK, akik a családi pótlék összegének megállapítása szempontjából viszont egyedülállónak tekinthetők. (Lásd a Megjegyzés részben.)
A KEDVEZMÉNY MÉRTÉKE AZ ELTARTOTTAK SZÁMÁTÓL FÜGG, ÉS AZ ALÁBBIAK SZERINT VEHETŐ IGÉNYBE KEDVEZMÉNYEZETT ELTARTOTTANKÉNT ÉS JOGOSULTSÁGI HÓNAPONKÉNT :
- egy eltartott esetén 66 670 forint,
- kettő eltartott esetén 2019-ben és az azt követő években 133 330 forint;
- három és minden további eltartott esetén 220 000 forint
JELEN ELLÁTÁS SZEMPONTJÁBÓL:
- KEDVEZMÉNYEZETT ELTARTOTT
- az, akire tekintettel a magánszemély a családok támogatásáról szóló törvény szerint családi pótlékra jogosult,
- a magzat a várandósság időszakában (fogantatásának 91. napjától megszületéséig),
- az, aki a családi pótlékra saját jogán jogosult,
- a rokkantsági járadékban részesülő magánszemély.
- ELTARTOTT
- a kedvezményezett eltartott,
- az, aki a családok támogatásáról szóló törvény szerint a családi pótlék összegének megállapítása szempontjából figyelembe vehető.
- JOGOSULTSÁGI HÓNAP AZ A HÓNAP
- amelyre tekintettel a családi pótlékra való jogosultság fennáll,
- amelyre tekintettel a rokkantsági járadékot folyósítják,
- amelyben a várandósság orvosi igazolása alapján a jogosultság legalább egy napig fennáll, kivéve azt a hónapot, amikor a megszületett gyermek után a családi pótlékra való jogosultság megnyílik.
A CSALÁDI KEDVEZMÉNY ÉRVÉNYESÍTÉSÉNEK FELTÉTELE A MAGÁNSZEMÉLY ADÓBEVALLÁSHOZ VAGY MUNKÁLTATÓI ADÓMEGÁLLAPÍTÁSHOZ TETT ÍRÁSBELI NYILATKOZATA:
- a jogosultság jogcíméről, és
- a családi kedvezmény megosztása, közös érvényesítése esetén erről a tényről.
A NYILATKOZATBAN FEL KELL TÜNTETNI:
- minden eltartott (kedvezményezett eltartott) adóazonosító jelét, továbbá
- azt, hogy e személyek –( ideértve a magzatot is)– az adóév mely hónapjaiban minősültek eltartottnak, kedvezményezett eltartottnak;
- a családi kedvezmény több jogosulttal való közös érvényesítése, vagy adóévre vonatkozó közös érvényesítése mellett a kedvezmény megosztása esetén a) a másik jogosult vagy a megosztással érintett házastárs, élettárs adóazonosító jelét, b) hány jogosultsági hónap tekintetében érvényesítik közösen a kedvezményt, c) a kedvezmény megosztásával érintett házastársak, élettársak hány jogosultsági hónap tekintetében osztják meg a kedvezményt.
A JOGOSULTNAK NEM MINŐSÜLŐ HÁZASTÁRSSAL, ÉLETTÁRSSAL TÖRTÉNŐ MEGOSZTÁS nem alkalmazható azokra a hónapokra, amelyekre a családi kedvezményt a jogosultak közösen érvényesítették.
az éves adóbevallás
FOGALOM MEGHATÁROZÁSOK (jelen ellátás szempontjából):
ÖSSZEVONT ADÓALAP az adóévben adókötelezettség alá eső valamennyi önálló, nem önálló tevékenységből származó, valamint egyéb bevételből megállapított jövedelem, továbbá átalányadózás esetén az egyéni vállalkozói, a mezőgazdasági kistermelői bevételből az átalányban megállapított jövedelem. Ha a jövedelem után a magánszemély kötelezett a szociális hozzájárulási adó megfizetésére (kivéve, ha az költségként elszámolható, vagy azt számára megtérítették), a megállapított jövedelem 87 százalékát kell jövedelemként figyelembe venni.
A CSALÁDI PÓTLÉK ÖSSZEGÉNEK MEGÁLLAPÍTÁSA SZEMPONTJÁBÓL EGYEDÜLÁLLÓNAK KELL TEKINTENI azt a szülőt, gyámot is, aki saját maga, illetve akinek a házastársa, élettársa
- a köznevelési intézmény tanulója, felsőoktatási intézmény első oklevelet szerző hallgatója és jövedelme nincs,
- vakok személyi járadékában vagy fogyatékossági támogatásban részesül,
- megváltozott munkaképességű személyek ellátásában részesül és egyéb jövedelme nincs,
- nyugellátásban, korhatár előtti ellátásban, szolgálati járandóságban, táncművészeti életjáradékban vagy átmeneti bányászjáradékban részesül, feltéve, ha nyugdíjának, ellátásának összege nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegét, és egyéb jövedelme nincs,
- időskorúak járadékában, rokkantsági járadékban, hadigondozási járadékban részesül, és egyéb jövedelme nincs, illetve az aktív korúak ellátására való jogosultságát megállapították,
- a reá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötte, és jövedelme nincs.