Személyes gondoskodást nyújtó szociális alapszolgáltatások - HÁZI SEGÍTSÉGNYÚJTÁS
HÁZI SEGÍTSÉGNYÚJTÁS
Adatforrás: KézenFogva Alapítvány és partnerei, Utolsó frissítés: 2020. febr. 12., 14:46
A SZOCIÁLIS ALAPSZOLGÁLTATÁSOK EGYIK FORMÁJA A HÁZI SEGÍTSÉGNYÚJTÁS, MELYET VALAMENNYI ÖNKORMÁNYZAT – A LAKOSSÁGSZÁMTÓL FÜGGETLENÜL – KÖTELES BIZTOSÍTANI a szolgáltatást igénylő személy saját lakókörnyezetében, az önálló életvitel fenntartása érdekében.
A SZEMÉLYES GONDOSKODÁST NYÚJTÓ SZOCIÁLIS ELLÁTÁSOK IGÉNYBEVÉTELE ÖNKÉNTES, azokat szóban vagy írásban kell kérelmezni.
A HÁZI SEGÍTSÉGNYÚJTÁS KERETÉBEN
- szociális segítést vagy
- a szociális segítés tevékenységeit is magába foglaló – személyi gondozást
KELL NYÚJTANI.
A HÁZI SEGÍTSÉGNYÚJTÁS IGÉNYBEVÉTELÉT MEGELŐZŐEN VIZSGÁLNI KELL A GONDOZÁSI SZÜKSÉGLETET, melynek keretében meg kell állapítani azt, hogy az ellátást igénylő esetében szociális segítés vagy személyi gondozás indokolt. A fenti vizsgálatot alapesetben a szociális szolgáltatást végző intézmény vezetője, vagy ennek hiányában a jegyző által felkért szakértő végzi.
AZ ELLÁTÁSÉRT SZEMÉLYI TÉRÍTÉSI DÍJAT KELL FIZETNI. A kötelezett által fizetendő személyi térítési díj összegét az intézményvezető konkrét összegben állapítja meg, és arról az ellátást igénylőt a megállapodás megkötésekor írásban tájékoztatja.
A JOGOSULTSÁG RÉSZLETES FELTÉTELEIT a települési önkormányzat rendeletben szabályozza.
Az információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik a jogszabályt!
További információért, és a részletekért forduljon a hivatalos szervekhez!
1993. évi III. törv. 63.§-a, 114-119/B.§-ai, 1/2000.(I.7) SZCSM rend. 25-27.§-ai, 9/1999.(XI.24) SZCSM rend. 36/2007. (XII. 22.) SZMM rendelet, 340/2007. (XII. 15.) Korm. rendelet szabályozza a szolgáltatást.
A JOGOSULTSÁG RÉSZLETES FELTÉTELEIT a települési önkormányzat rendeletben szabályozza.
A HÁZI SEGÍTSÉGNYÚJTÁS IGÉNYBEVÉTELÉT MEGELŐZŐEN VIZSGÁLNI KELL A GONDOZÁSI SZÜKSÉGLETET, melynek keretében meg kell állapítani azt, hogy az ellátást igénylő esetében szociális segítés vagy személyi gondozás indokolt.
A fenti vizsgálatot alapesetben a szociális szolgáltatást végző intézmény vezetője, vagy ennek hiányában a jegyző által felkért szakértő végzi.
HA A VIZSGÁLAT EREDMÉNYEKÉNT MEGÁLLAPÍTÁST NYER, HOGY A GONDOZÁSI SZÜKSÉGLET – az annak vizsgálatáról szóló 36/2007. (XII. 22.) SZMM rendeletben meghatározott értékelő adatlap szerint – III. fokozatú, a szolgáltatást igénylőt tájékoztatni kell a bentlakásos intézményi ellátás igénybevételének lehetőségéről. Ebben az esetben a szolgáltatást igénylő az intézményi elhelyezés időpontjáig házi segítségnyújtásra jogosult.
A GONDOZÁSI SZÜKSÉGLET VIZSGÁLATÁNAK RÉSZLETES SZABÁLYAIT, a vizsgálathoz benyújtandó igazolások felsorolását a 36/2007. (XII. 22.) SZMM rendelet tartalmazza.
A GONDOZÁSI SZÜKSÉGLET VIZSGÁLATÁÉRT, FELÜLVIZSGÁLATÁÉRT a szolgáltatást igénylő személytől és törvényes képviselőjétől térítés nem kérhető.
HA A SZOLGÁLTATÁST IGÉNYLÓ SZEMÉLY EGÉSZSÉGI ÁLLAPOTA VAGY SZEMÉLYES KÖRÜLMÉNYEI A SZOLGÁLTATÁS HALASZTHATATLAN BIZTOSÍTÁSÁT TESZIK SZÜKSÉGESSÉ, a házi segítségnyújtás legfeljebb 30 napos időtartamra akkor is nyújtható, ha a gondozási szükséglet vizsgálata még nem fejeződött be.
AZ ELLÁTÁSÉRT SZEMÉLYI TÉRÍTÉSI DÍJAT KELL FIZETNI. A kötelezett által fizetendő személyi térítési díj összegét az intézményvezető konkrét összegben állapítja meg, és arról az ellátást igénylőt a megállapodás megkötésekor írásban tájékoztatja.
A SZOCIÁLIS ALAPSZOLGÁLTATÁS SZEMÉLYI TÉRÍTÉSI DÍJÁNAK MEGÁLLAPÍTÁSÁNÁL
- a szolgáltatást igénybe vevő személy rendszeres havi jövedelmét,
- kiskorú igénybe vevő esetén a családban egy főre jutó rendszeres havi jövedelmet
kell figyelembe venni.
A MEGÁLLAPÍTOTT SZEMÉLYI TÉRÍTÉSI DÍJ NEM HALADHATJA MEG a fentiekben megállapított jövedelem 25% -át, illetve 30%-át ha a házi segítségnyújtás mellett étkezést is biztosítanak.
A SZEMÉLYI TÉRÍTÉSI DÍJ ÖSSZEGE a megállapítás időpontjától függetlenül ÉVENTE KÉT ALKALOMMAL VIZSGÁLHATÓ FELÜL ÉS VÁLTOZTATHATÓ MEG, KIVÉVE, HA AZ ELLÁTOTT JÖVEDELME
- olyan mértékben csökken, hogy az e törvényben meghatározott térítési díj fizetési kötelezettségének nem tud eleget tenni;
- az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 25%-át meghaladó mértékben növekedett.
HÁZI SEGÍTSÉGNYÚJTÁS ESETÉBEN A GONDOZÁSI SZÜKSÉGLETTEL NEM RENDELKEZŐ SZEMÉLY IS ELLÁTHATÓ, ha az ellátást igénylő vagy a térítési díjat megfizető más személy írásban vállalja a szolgáltatási önköltséggel azonos mértékű személyi térítési díj megfizetését.
A SZOCIÁLIS ALAPSZOLGÁLTATÁSOK EGYIK FORMÁJA A HÁZI SEGÍTSÉGNYÚJTÁS, MELYET VALAMENNYI ÖNKORMÁNYZAT – A LAKOSSÁGSZÁMTÓL FÜGGETLENÜL – KÖTELES BIZTOSÍTANI a szolgáltatást igénylő személy saját lakókörnyezetében, az önálló életvitel fenntartása érdekében .
A HÁZI SEGÍTSÉGNYÚJTÁS KERETÉBEN
- szociális segítést vagy
- a szociális segítés tevékenységeit is magába foglaló – személyi gondozást
KELL NYÚJTANI.
A SZOCIÁLIS SEGÍTÉS KERETÉBEN BIZTOSÍTANI KELL
- a lakókörnyezeti higiénia megtartásában való közreműködést,
- a háztartási tevékenységben való közreműködést,
- a veszélyhelyzetek kialakulásának megelőzésében és a kialakult veszélyhelyzet elhárításában történő segítségnyújtást,
- szükség esetén a bentlakásos szociális intézménybe történő beköltözés segítését.
A SZEMÉLYI GONDOZÁS KERETÉBEN BIZTOSÍTANI KELL
a) az ellátást igénybe vevővel a segítő kapcsolat kialakítását és fenntartását,
b) a gondozási és ápolási feladatok elvégzését,
c) a szociális segítés keretében elvégzendő feladatokat.
A SZEMÉLYES GONDOSKODÁST NYÚJTÓ SZOCIÁLIS ELLÁTÁSOK IGÉNYBEVÉTELE ÖNKÉNTES, azokat szóban vagy írásban kell kérelmezni az alábbiak szerint:
- a kérelmet, indítványt az ellátást igénylőnek kell benyújtania;
- ha az ellátást igénylő személy cselekvőképtelen, a kérelmet, illetve indítványt – az érintett személy véleményét lehetőség szerint figyelembe véve – a törvényes képviselője terjesztheti elő;
- a korlátozottan cselekvőképes személy a kérelmét, a törvényes képviselőjének beleegyezésével vagy – ha e tekintetben a bíróság a cselekvőképességét nem korlátozta – önállóan terjesztheti elő.
A KÉRELEM ELŐTERJESZTÉSEKOR BE KELL NYÚJTANI a 9/1999.(XI.24.) számú SZCSM rendelet 1. számú melléklet I. része szerinti orvosi igazolást, valamint II. része szerinti jövedelemnyilatkozatot.
AMENNYIBEN A SZOLGÁLTATÁST IGÉNYLŐ SZEMÉLY (törvényes képviselője) A GONDOZÁSI SZÜKSÉGLET VIZSGÁLATÁNAK EREDMÉNYÉT VITATJA, kérheti a gondozási szükséglet felülvizsgálatát 340/2007. (XII. 15.) Korm. rendelet 2.§ (3) és (4) bekezdés rendelkezései szerint – a fenntartónál, illetve a települési önkormányzat jegyzőjénél.
A szociális szolgáltatást nyújtó intézmény
A SZOCIÁLISAN RÁSZORULTAK RÉSZÉRE A SZEMÉLYES GONDOSKODÁST AZ ÁLLAM, VALAMINT AZ ÖNKORMÁNYZATOK BIZTOSÍTJÁK.
A SZEMÉLYES GONDOSKODÁS MAGÁBAN FOGLALJA:
- a szociális alapszolgáltatásokat és
- a szakosított ellátásokat.
SZOCIÁLIS ALAPSZOLGÁLTATÁSOK
- a falugondnoki és tanyagondnoki szolgáltatás,
- az étkeztetés,
- a házi segítségnyújtás,
- a családsegítés,
- a jelzőrendszeres házi segítségnyújtás,
- a közösségi ellátások,
- a támogató szolgáltatás,
- az utcai szociális munka,
- a nappali ellátás.
SZAKOSÍTOTT ELLÁTÁSOK
- az ápolást, gondozást nyújtó intézmény,
- a rehabilitációs intézmény,
- a lakóotthon [a továbbiakban a)–c) pont együtt: tartós bentlakásos intézmény],
- az átmeneti elhelyezést nyújtó intézmény [a továbbiakban a)–d) pont együtt: bentlakásos intézmény],
- a támogatott lakhatás,
- egyéb speciális szociális intézmény