Családtámogatási ellátások - GYERMEKGONDOZÁST SEGÍTŐ ELLÁTÁS

Gyermekgondozást segítő ellátás

Adatforrás: KézenFogva Alapítvány és partnerei, Utolsó frissítés: 2025. jan. 26., 14:17

Jogszabályok: 
1998. évi LXXXIV. törvény a családok támogatásáról, valamint a 223/1998. (XII. 30.) Korm. rendelet a törvény végrehajtásáról
5/2003. (II.19.) ESzCsM a magasabb összegű családi pótlékra jogosító betegségekről és fogyatékosságokról


A gyermekgondozást segítő ellátás olyan családtámogatási ellátás, amelyre a gyermekét saját háztartásban nevelő szülő, valamint a gyám jogosult, függetlenül attól, rendelkezik-e biztosítási jogviszonnyal vagy nem. Összege: gyermekenként bruttó 28 500 forint havonta.

Az ellátást a közös háztartásban élő SZÜLŐK bármelyike igénybe veheti.
Az örökbefogadó szülő és az élettárs a törvényben előírt speciális feltételekkel jogosult az ellátásra. A NAGYSZÜLŐ, valamint vele együtt élő élettárs a szülő jogán szintén jogosulttá válhat az ellátásra, ha a szülők az ellátásról a nagyszülők javára lemondanak és a gyermek gondozása, nevelése a szülő háztartásában történik. 
A vármegyei (fővárosi) kormányhivatal vezetője a GYERMEKET NEVELŐ SZEMÉLY részére méltányosságból engedélyezheti a gyermekgondozást segítő ellátást, ha a gyermek szülei a gyermek nevelésében három hónapot meghaladóan akadályoztatva vannak.

Az ellátás folyósításának időtartama:
Kezdő időpontja a gyermekgondozást segítő ellátásnak (korábbi nevén GYES) a gyermek megszületésének napja; ha a gyermek után csecsemőgondozási díjat vagy gyermekgondozási díjat folyósítanak, ez ellátások lejártát követő nap. Nagyszülő részére a gyermek 1 éves korától állapítható meg ellátást.
Végső időpont: Az ellátásra a gyermek 3 éves koráig - tartósan beteg vagy súlyosan fogyatékos gyermekre tekintettel a gyermek 10. életévének betöltéséig - áll fenn jogosultság. Ikergyermekek után a tankötelessé válás évének utolsó napjáig jár az ellátás. 
Méltányossági jogkörben a vármegyei (fővárosi) kormányhivatal vezetője
megállapíthatja vagy meghosszabbíthatja a jogosultság időtartamát a gyermek általános iskolai tanulmányainak megkezdéséig, legfeljebb a 8. életévének betöltéséig, ha a gyermek betegsége miatt nem gondozható gyermekek napközbeni ellátását biztosító intézményben.

Az ellátás igénybevétele a munkavállalást nem korlátozza. Az általános szabálytól eltérően a nagyszülő a gyermek a gyermek hároméves kora után folytathat kereső tevékenységet, de csak heti 30 órát meg nem haladó időtartamban, vagy időkorlát nélkül az otthonában történő munkavégzéssel.

A gyermekgondozást segítő ellátásra való jogosultságot nem érinti, hogy a gyermeket napközbeni ellátást biztosító intézményben helyezik el, feltéve hogy a gyermek idősebb félévesnél, ha nem a szülő kapja az ellátást, idősebb három évesnél. Nincs korlátozás, ha az ellátásra jogosult személy köznevelési, felsőoktatási vagy szakképző intézmény nappali oktatási rendjében tanul.

Nem jogosult a támogatásra az a személy, aki olyan gyermek után igényli a támogatást, akit a gyermekvédelmi törvény alapján ideiglenes hatállyal elhelyeztek, nevelésbe vettek, vagy a szociális törvény alapján 30 napnál hosszabb időre szociális intézményben helyeztek el, kivéve ha a szociális intézményi elhelyezés a gyermek tartós betegségére vagy súlyos fogyatékosságára tekintettel, az intézményben egyidejűleg nyújtott iskolai oktatáshoz vagy fejlesztéshez való hozzáférés érdekében történik, és a gyermek a szülő háztartásából csak átmeneti jelleggel kerül ki.

A gyermekgondozást segítő ellátás összege gyermekenként havi bruttó 28 500 forint, nettó 25 650 forint. Az ellátás legfeljebb két gyermek után jár. Ikergyermekek esetén a gyermekek mindegyikére és további 1 gyermekre áll fenn a jogosultság. 
Az ellátásból 10% mértékű nyugdíjjárulékot vonnak, mert a folyósítás időtartama nyugellátásra jogosító szolgálati időnek minősül.

A gyermekgondozást segítő ellátás kapcsolata más ellátásokkal:
   - Ha a gyermekgondozási ellátásra és a gyermeknevelési támogatásra egyaránt fennáll a jogosultság, a kettő között választani kell, mert együtt a két ellátás nem vehető igénybe,
   - Nem jár gyermekgondozást segítő ellátás annak a személynek, aki a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 4. § (1) bekezdés i) pontja szerinti rendszeres pénzellátásban részesül. A főbb kivételeket lentebb a „Megjegyzés” rész tartalmazza

Igénybenyújtás, folyósítás
A gyermekgondozást segítő ellátás megállapítása hivatalból induló eljárás keretében történik azon szülő esetében, aki gyermeke után gyermekgondozási díjban részesült, amely a gyermek 2. életévének, ikergyermekek esetén a 3. életévének betöltésével szűnt meg.
Hivatalból történő megállapítás hiányában a gyermekgondozást segítő ellátást kérelmezni kell a "Kérelem gyermekgondozást segítő ellátás megállapítására" című nyomtatványon. Nagyszülő kérelmező esetében szükséges a "Nyilatkozat a nagyszülői gyermekgondozást segítő ellátás megállapításához" elnevezésű nyomtatvány kitöltése is. A benyújtandó iratok, iratmásolatok körét a nyomtatvány tartalmazza. 
A kérelem benyújtható 
   - a kérelmező lakóhelye szerint illetékes vármegyei/fővárosi kormányhivatalnál személyesen vagy 
   - postai úton (a kérelmező lakóhelye szerint illetékes fővárosi vagy vármegyei kormányhivatal nevét kell címzettként feltüntetni; a postacím egységesen: Budapest 1919),
   - a kormányablaknál személyesen,
   - a kérelmező munkahelyén működő társadalombiztosítási kifizetőhelyen személyesen vagy postai úton.
Az ellátás a kérelem benyújtásának napjától jár. Késedelmes benyújtása esetén visszamenőleg két hónapra, az igénybejelentés napját megelőző második hónap első napjától állapítják meg az ellátást; feltéve, hogy a jogosultság már akkor fennállt.

Jogorvoslat
Fellebbezési lehetőség nincs, de a véglegessé vált döntés ellen a kormányhivatal által hozott határozat közlésétől számított harminc napon belül közigazgatási per indítható.
Ha a kérelem elbírálása után megállapítást nyer, hogy a kérelmet jogszabálysértő módon elutasították, vagy alacsonyabb összegű ellátást állapítottak meg, illetőleg folyósítottak, úgy a jogszabálysértés megállapításától visszafelé számított három éven belül járó összeget ki kell fizetni.

Megjegyzés
Nem jár gyermekgondozást segítő ellátás annak a személynek, aki a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 4. § (1) bekezdés i) pontja szerinti rendszeres pénzellátásban részesül. Az alábbi ellátások kivételnek minősülnek az általános szabály alól:
   - az a táppénz, baleseti táppénz, ami a gyermekgondozást segítő ellátás mellett végzett kereső tevékenység után jár,
   - a kiemelt ápolási díjnak vagy az emelt összegű ápolási díjnak a részösszege,
   - a nyugellátás, a korhatár előtti ellátás,
   - a nem ugyanazon gyermek után folyósított csecsemőgondozási díj, örökbefogadói díj és gyermekgondozási díj, 
   - a nem ugyanazon gyermek után megállapított gyermekek otthongondozási díja,
   - az ugyanazon gyermekre tekintettel folyósított gyermekek otthongondozási díjának részösszege (vagyis amennyivel meghaladja a gyermekgondozást segítő ellátás összegét),
   - rokkantsági járadék, 
   - rehabilitációs ellátás, rokkantsági ellátás, 
   - a tartós ápolást végzők időskori támogatása.


Az információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik a jogszabályt!
További információért és a részletekért forduljon a hivatalos szervekhez!